VSKH170-14D20
Shenzhen Anxinruo Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VSKH170-14D20
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.4 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 170 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 377 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : 3-MAGN-A-PAK™
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 5100A, 5350A
Current - Hold (Ih) (Max) : 500 mA
Base Product Number : VSKH170
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR 1400-2000V 170A MAGN-A-PAK
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 1.4 kV 377 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™